Starostové ze Šternberska se v zahraničí inspirovali zajímavými projekty


Starostové a zástupci devatenácti obcí ze Šternberska a okolí se v první polovině září vydali na inspirativní exkurzi do Rakouska a Chorvatska. Během tří dnů si v obou zemích prohlédli celkem sedm projektů, které podpořila Evropská unie. Zahraniční výjezd uspořádala Místní akční skupina (MAS) Šternbersko.

Autobus plný představitelů samospráv i zástupců z řad podnikatelů a neziskových organizací se vydal na cestu ve středu 9. září. První zastávka byla v rakouském městě Fürstenfeld, které se může pochlubit prvotřídním sběrným dvorem. V době, kdy je separace a likvidace odpadů v ČR jedním z nejdiskutovanějších témat, starostové tuto názornou ukázku „u sousedů“ velmi uvítali. Dalším cílem jejich cesty byl německý Gamlitz a jeho proslulý Motorikpark. Jde o rozsáhlou travnatou plochu s dřevěnými prvky, na kterých lidé zkoušejí svou stabilitu, zručnost, sílu, techniku pohybu a podobně.

V těsném sousedství této ojedinělé přírodní tělocvičny se účastníci exkurze seznámili s obdivuhodným způsobem propagace místních produktů a producentů. Pod jednou střechou se ve společném komplexu budov konal marketing i trh. V jedné části se o místních produktech promítal film, vystavovaly panely a nabízely ochutnávky, ve druhé se výrobky prodávaly.  

Chorvatsko je v EU teprve dva roky, ale i ono už se může pochlubit několika drobnými projekty s podporou evropských prostředků. Názornou ukázkou byla návštěva rodinné farmy na zpracovávání máty, meduňky a dalších léčivek s názvem Dům magických bylin. Další  kroky starostů vedly do soukromého vinařství a poté do horského penzionu, jehož kuchyň vaří výhradně z vlastních výpěstků. Téměř dojemná byla návštěva u muže, který ve skromné dílně za domem vyrábí dřevěné hračky a hudební nástroje, jež jsou na seznamu UNESCO a neméně zajímavá byla pak prohlídka skanzenu s názornou ukázkou tradičních řemesel.     

V poslední den exkurze si její účastníci prohlédli historické město Varaždin a vydali se na cestu domů. Jejich nadšení z nabytých dojmů a zkušeností nezkalila ani porucha autobusu, která oddálila jejich návrat do Šternberka o celých sedm hodin.
 

Na fotografie se můžete podívat ZDE.
 

Text: Kateřina Kuncová Kapková
Foto: Josef Londa