Školáci ze Šternberka přemýšleli o volbě povolání. MAS byla při tom.


Nabídka středních škol a učilišť pod jednou střechou, doplněná praktickými informacemi o jejich správném výběru. Taková byla náplň školního veletrhu s názvem „Kam po základní škole?“, který se ve středu 21. ledna uskutečnil v Expozici času ve Šternberku. Zúčastnili se ho žáci osmých a devátých tříd všech tří šternberských základních škol a základní školy v Moravském Berouně. Úvodem zhlédli prezentaci olomoucké Univerzity Palackého, která je poučila o tom, čím se řídit při výběru střední školy či učiliště, jak podat přihlášku, kdy a kam ji adresovat a podobně.
Další části programu se zhostili představitelé škol a učilišť z blízkého i vzdálenějšího okolí, kteří na svých stáncích odpovídali na zvídané otázky budoucích studentů a učňů. Na přehlídce škol nechybělo místní gymnázium ani Střední lesnické učiliště, pozvání však přijaly i školy z Olomouce a dalších okolních měst. Nejdelší cestu vážili zástupci Střední vojenské školy z Moravské Třebové. Celkem se více než třem stovkám školáků představilo patnáct vzdělávacích zařízení.
Odpoledne se přišli do Epozice času poučit rodiče budoucích absolventů základních škol. Vyslechli si přednášku pracovníka olomouckého úřadu práce o uplatnění jednotlivých oborů v praxi a poté se rovněž odebrali na přehlídku škol a učilišť v zadní části místnosti.
Školní veletrh se ve Šternberku uskutečnil poprvé v historii. Jeho organizace se zhostili pracovníci katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, ve spolupráci s Městem Šternberk a MAS Šternbersko. Na spoluorganizace se podílela i organizace Scholaservis z Prostějova, která je tradičním organizátorem podzimního veletrhu Scholaris. Tato akce byla realizována v rámci řešení evropského projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, který nese název „Zvyšování kvality vzdělávání v SO ORP Šternberk.“
Text a foto: Kateřina Kuncová Kapková

Popiska k fotogalerii č. 1: Přibližně 320 školáků se ve středu 21. ledna zúčastnilo školního veletrhu, který se pro ně poprvé v historii konal v Expozici času ve Šternberku. Foto ZDE.
Popiska k fotogalerii č. 2: O tom, jak je důležité správně si vybrat své budoucí povolání a věnovat se mu s láskou, se žáci osmých a devátých tříd názorně přesvědčili na Hlavním náměstí ve Šternberku, kde si bezprostředně po návštěvě školního veletrhu prohlédli výstavu, zachycující zdařilé architektonické a stavební úpravy na moravském venkově. Foto ZDE.